Zpět
Informace / Povinné čipování psů od 1.1. 2020

Povinné čipování psů od 1.1. 2020


Vážení klienti a chovatelé psů,
rádi bychom vás upozornili, že od 1. 1. 2020 vstupuje v platnost novela veterinárního zákona (166/1999 Sb.) nařizující povinnost mít psa označeného elektronickým čipem.

Každý chovatel psa je povinen zajistit, aby byl pes platně očkovaný proti vzteklině.
Od 1. 1. 2020 může být platně očkovaný ale jen ten pes, který je nezaměnitelně identifikován, tzn. načipován. Dále je chovatel povinen zajistit, aby bylo identifikační číslo psa zaznamenáno v očkovacím průkazu psa.

Od 1.1. 2020 je u nenačipovaného psa očkování proti vzteklině úředně neplatné, což může činit chovatelům zvířat problémy v případě poranění člověka jejich psem.

Po načipování je vhodné psa přihlásit do některého z registru zvířat (např. Národní registr majitelů zvířat, backhome.cz, atd.)., aby byl při případné ztrátě identifikovatelný.

Při čipování je zároveň možné vystavit i Pas společenského zvířete, se kterým můžete se psem cestovat i do zahraničí (i Slovensko je zahraničí!). Abyste mohli se psem cestovat do zahraničí je nutné, aby vakcinace proti vzteklině byla platná.))
 

aktualizace


Dne 15. 1. 2020 nabývá účinnosti rozsáhlá novela zákona o veterinární péči (veterinárního zákona), ve které na základě poslaneckého návrhu mimo jiné dochází také k úpravě věku, ke kterému musí být štěňata v chovech označena mikročipem. Psi budou muset být označeni nejpozději do tří měsíců věku. Pokud z chovu přechází k novému majiteli před dovršením tří měsíců, musí být v okamžik přechodu již označená. Novela také navyšuje maximální sankci, kterou lze za nesplnění této povinnosti uložit z 20 000 na 50 000 Kč.